1 % podatku. O co chodzi?

Już wkrótce nadejdzie ostateczny termin rozliczenia podatku. Niektórzy mają to już za sobą, inni zostawiają takie obowiązki na ostatnią chwilę, jeszcze inni zlecają to zadanie księgowym. Wszyscy natomiast otrzymują różne wiadomości o tym, by przeznaczyć na jakiś cel 1% podatku. Osób i fundacji, którym można pomóc jest dużo, a procent tylko jeden. Pomimo tego, że możliwość przekazania 1% podatku została wprowadzona już w 2004 roku, to nadal nie wszyscy korzystają z tej opcji. Jak go właściwie spożytkować i jak to działa? Dzielimy się wskazówkami.

1% podatku może przeznaczyć każda osoba składająca roczne rozliczenie np. PIT-37 na dowolnie wybraną Organizację Pożytku Publicznego (używany jest często skrót OPP) zarejestrowaną w KRS. O tym, czy dana organizacja ma prawo czerpać z 1% podatku informuje nas wykaz Narodowego Instytutu, który zamieszczony jest każdego roku w Biuletynie Informacji Publicznej. Jeśli wybrana organizacja nie widnieje w wykazie lub nie dopełniła formalności, to 1% trafi po prostu do budżetu państwa. Przy średnich zarobkach ta kwota będzie oscylowała w okolicach kilkudziesięciu złotych. Ta kwota nie jest darowizną ani nie stanowi odliczenia od kwoty podatku. Jest to podatek sam w sobie, który zamiast do budżetu państwa przechodzi na użytek Organizacji Pożytku Publicznego.

Co trzeba wpisać i gdzie?
Podczas wypełniania deklaracji podatkowej musimy poszukać odpowiedniej tabeli, by wprowadzić tam odpowiednie dane do przekazania 1% podatku. W najpopularniejszym PIT-37 to część I, a będą to pola od 123 do 129. W pierwszym z nich podajemy numer KRS, a obok podajemy przekazywaną kwotę. Jeśli wykonujemy tę operację w dedykowanym programie – kwota 1% uzupełni się automatycznie. W części J podać można cel szczegółowy. Często jest tak, że pomagamy konkretnej osobie, którą opiekuje się jedna z Fundacji. Jeśli chcemy przekazać wsparcie właśnie jej, to należy tu dodać informację o celu szczegółowym. Na druku pojawia się też opcja do zaznaczenia chęci przekazania danych osobowych dla fundacji oraz udostępnienie numeru telefonu bądź e-maila.

Kto może przekazać 1%, a kto nie?
Możliwość przekazania 1% mają tylko osoby fizyczne, a zatem: płacący podatek dochodowy od osób fizycznych, opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, pod warunkiem, że korzystają z podatku liniowego wynoszącego 19%. Emeryci także mogą przekazać 1% na Organizację Pożytku Publicznego, natomiast nie mogą oddać 1% osoby prawne.